Obsah stránky

Obec Jenišovice

      Obec Jenišovice s výrazným panoramatem leží 18 kilometrů východně od Chrudimi a 10 km západně od Vysokého Mýta v nadmořské výšce 237 metrů. Protéká jí řeka Novohradka (též zvaná Olšinka), do níž se v obci vlévá Řepnický potok. Obec se skládá z 5. místních částí: JenišoviceMartinice (k obci náležely od 19.století), Zalažany (sloučeny s obcí Jenišovice k 1.7. 1960), Mravín (k 1.1. 1966 sloučen s obcí Štěnec ) a Štěnec (sloučen s obcí Jenišovice k 1.7. 1985). Dříve patřila okresem k Vysokému Mýtu, od r. 1960 patří k okresu Chrudim.


      Celková rozloha obce činí 1 172 hektarů, z toho 995 ha zemědělské půdy, 73 ha lesní půdy, 19 ha tvoří vodní plochy a 19 ha je zastavěno.

      První zmínka pochází již z r. 1088. Ves se jmenovala Janišovice a náležela do župy vratislavické. V 15. a 16. stol. příslušela ke Košumberku a ve stol. 18. k Chroustovicím. R. 1349 zde byla fara, která v 19. stol. zanikla.Obec se nachází v nad. výšce 237 m. Ve 13 stol. vznikaly na Chrudimsku vodní mlýny, které postupem času byly modernizovány, i zde v naší obci. Dnes je v bývalém mlýně malá vodní elektrárna. V dřívějších letech se zde vyráběly a opravovaly hudební nástroje. Střed Jenišovic je zvýrazněn dominantou kostela "Nejsvětější Trojice" uvedený ve státním seznamu kulturních památek. První zmínka o kostele je již před rokem 1350 a v posledních letech prochází velkou rekonstrukcí. V obci je několik upravených návsí, opravených a vystavěných rod. domků, pošta, sportovní a kulturní areál.  Aktivní složkou v obci jsou dobrovolní hasiči, Český červený kříž a Myslivecké sdružení. Nachází se zde moderně vybavené živočišné středisko AGRO a.s. Jenišovice.

     Jenišovice se již několik let účastní soutěže Vesnice roku Pardubického kraje a  jsou právem hrdé na ocenění, která získaly v rámci této soutěže. První přišlo v roce 2006 v podobě Modré stuhy za společenský život v obci. To druhé a cennější  přišlo o tři roky později - Zlatá stuha a titul "Vesnice Pardubického kraje roku 2009".